poniedziałek, 20 maja 2013

„Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” – o memach politycznych słów kilka

Polityka jest dla memów tematem niezwykle płodnym i atrakcyjnym. Jest wszak sferą, która teoretycznie dotyczy każdego z nas, z tym jednak zastrzeżeniem, że mały procent spośród zwykłych zjadaczy chleba może bezpośrednio w niej uczestniczyć. Stąd też nie dziwi fakt, że dzieła internetowych twórców stanowią nie tylko swoisty komentarz dla poszczególnych wydarzeń, ale działają przede wszystkim na zasadzie „katalizatora” negatywnych emocji.



Polacy o sobie… - fenomen „Pana Andrzeja”

Chciałoby się powiedzieć, że wszyscy Polacy to jedna rodzina. W praktyce bywa różnie. Wszak nie bez podstaw mówi się o zawiści w polskim wydaniu, wiadomo też, że w Polsce z bliskimi dobrze wychodzi się jedynie na zdjęciu. Ów negatywna cecha urosła nawet do roli narodowego autostereotypu. Czy jednak przywary mogą stać się pretekstem do wykształcenia w Polakach poczucia wspólnoty?

niedziela, 19 maja 2013

Mem - jaki jest, każdy widzi. Czy na pewno?



Większość internautów doskonale wie, czym jest mem. Serie powtarzających się obrazków, zdjęć czy filmików opatrzonych często celnym, krytycznym komentarzem świecą triumfy w sieci. Pojawiły się nagle i wzięły szturmem wyobraźnię cyberspołeczności. Bawią i zachwycają prawie wszystkich, bo różnorodna tematyka, której dotykają, trafia do szerokiego grona odbiorców.

Na co dzień jednak przeciętny Kowalski bądź też Nowak niezastanawia się nad czymś tak abstrakcyjnym jak geneza memu i to, na jakiejzasadzie właściwie on funkcjonuje. Kto by bowiem pomyślał, że pojawienie siębłahego obrazka ze śmiesznym podpisem może nieść za sobą niebagatelnekonsekwencje?